Jdi na obsah Jdi na menu
 


Magie živlů se zakládá na představě o existenci čtyř živlů, které prostupují materiálním vesmírem. Tyto elementy jsou často pokládány za základ veškerého fyzického stvoření. Nejsou to žádné božstva, ale prazákladní síly nefyzického světa, čili vesmíru.
Dokážeme-li harmonicky spolupracovat s těmito čtyřmi živly, můžeme tyto síly přimět, aby působily k našemu prospěchu. Magii živlů lze tedy označit za druh praktické magie, založené na schopnosti komunikovat se čtyřmi živelnými prasilami.
Tyto čtyři základní živly jsou spirituálními ekvivalenty fyzické hmoty Země, Vody, Ohně a Vzduchu. Často jsou zobrazeny jako symboly.
V různých systémech magie můžeme vidět snahu o mistrovské ovládnutí těchto živlů. Často jsou součástí zasvěcení osob, které postupují magickou cestou. Také z lidských dlaní se dá rozpoznat, má-li dotyčná osoba již zmíněné schopnosti. Nic nikomu ale samo nespadne do klína a vždy se musíme velmi snažit a pracovat na sobě.
Tyto osoby by měly být schopny s pomocí čtyř živlů praktikovat magii, která se projeví ve fyzickém světě. Je nutno podotknout, že někteří lidé mají k praktikování magie živlů přirozené sklony více rozvinuty, než jiní. Cítí, že jsou jiní a daří se jim ihned a jejich úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat. S takovými předpoklady jsou skvělými mágy, ovšem za předpokladu, že o svých schopnostech ví a rozvíjí je.
Ženská podstata je tělesnost a mysl mužská podstata.
Energie živlů jsou přítomny ve veškerých hmotných objektech, přičemž v každé částici hmoty jsou přítomny všechny čtyři živly, z nichž některé převládají. Magie živlů však dokáže vysvětlit svými čtyřmi elementy nejrůznější lidské vlastnosti. Emoce souvisí s živlem Vody, rozvážnost se Zemí a horečná aktivita s působením Ohně. Proto například na emotivních kouzlech, které by měly působit pomalu, se podílí elementy Vody a Země, kouzlo lásky, které má působit na emoce, si vyžaduje spolupráci Vody a přidáním trochy vášně - Ohně, elementem komunikace je síla Vzduchu. Vše chápejme jako symboly.


Magické živly:

Živel Vzduchu -ovládá východní čtvrtinu kruhu. Jeho vládcem je Paralda.. Barva: žlutá nebo modrá.
Rituální předměty: destička, nůž athame, meč, kadidlo, sekyrka, motyka, kopí, oštěp, listy, dýmka, měď, luk, šíp, pírko, píšťalka, pásek, hůlka.Vzduch se vztahuje ke studiu, intelektu, komunikaci, hudbě a zvukům všeho druhu, ke zvyšování síly a astrálnímu cestování.
Charakteristika:
SMĚR -Východ
ASTROLOGICKÁ ZNAMENÍ -Blíženec, Váhy, Vodnář
PLANETY -Merkur, Jupiter
OVLÁDÁ -Myšlenky, Komunikaci, Energii, Rychlost, Teorii, Učení,Hory, Pláně, Vysoké věže, Vítr, Dýchání
OBDOBÍ -Jaro
BARVY -Žlutá, Bílá, Stříbrná, Modrošedá
NÁSTROJ -Meč
POCITY -Radost, Obava
BOHYNĚ VZDUCHU -Nuit, Urania, Arianhod, Zradil

Živel Ohně
Ovládá jižní čtvrtinu kruhu. Vládne mu Džin.
Barva: červená.
Pro svou sílu se vztahuje k ochraně, věštění, exorcismu a zákazu, sexuální magii, práci, sexu, energii, vůdcovství, odvaze.
Rituální předměty: ohniště, svíčka, kouzelnická hůlka, zlatý náramek, červené a oranžové kameny, hranice, zápalky, popel, kolo, koště, křemen a ostří ukutá n ohni.
Charakteristika
SMĚR -Jih
ASTROLOGICKÁ ZNAMENÍ -Beran, Lev, Střelec
PLANETY -Slunce a Mars
OVLÁDÁ -Energii, Akci, Odvahu, Impulsivnost, Vznešené plány, Ohně, Očišťování, Sexuální vášeň, Pouště, Sopky
OBDOBÍ -Léto
BARVY -Červená, Zlatá, Oranžová, Karmínová
NÁSTROJ -Hůl
POCITY -Vášeň, Zlost
BOHYNĚ OHNĚ -Brigit, Hestia, Vesta

Živel Vody
Ovládá západní čtvrtinu kruhu. Jeho vládcem je Niksa. Voda je spojena s psychikou a intiucí. Pro své vlastnosti se vztahuje k čarování, smrti, znovuzrození, minulým životům, novému životu, dětem nebo narození dítěte, těhotenství, očišťování, tvorbě, většině čarování, novým začátkům, emocionálnímu léčení. Přeje romantické lásce.
Rituální předměty: pohár nebo číše na nápoje, kotlík, voda, víno, stříbrný prsten, prázdný roh, mísa, džbán, sklenka na víno, víno, pivo, medovina, soudek s vínem, sud, stříbro, štít.
Charakteristika:
SMĚR -Západ
ASTROLOGICKÁ ZNAMENÍ -Rak, Štír, Ryby
PLANETY -Měsíc, Venuše
OVLÁDÁ -Pocity, Sny, Lásku, Smutek, Jezera, Moře, Vodu, Lásku,Prchavosti, Nespoutanost, Plodnost, Rodinu, Psychickéschopnosti
OBDOBÍ -Podzim
BARVY -Modrá, Modrozelená, Indigo, Šedivá, Mořská zeleň
NÁSTROJ -Kalich
POCITY -Láska, Strach
BOHYNĚ MOŘE A LÁSKY -Afrodita, Isis, Mari

Živel Země
Ovládá severní čtvrtinu kruhu. Jeho vládcem je Ghob. Země je nakloněna plodnosti, růstu, prosperitě, stabilitě, penězům, tanci, mateřské lásce, sázení a sklízení, domovu, stádům, domácím zvířatům.
Rituální předměty: pentagram, sůl, drahé kameny, náhrdelník, kámen, vyřezávané dřevo (pentakl), stromová kůra, bronz, větvička, trojlístek.
Charakteristika
SMĚR -Sever
ASTROLOGICKÁ ZNAMENÍ -Býk, Panna, Kozoroh
PLANETA -Saturn
OVLÁDÁ -Fyzické tělo, Zemi, Všechny rostoucí věci, zvířata, peníze,Materiální svět, Fyzické cykly zrození a smrti, plodnost,Senzualitu
OBDOBÍ -Zima
BARVY -Černá, Zelená, Bílá
NÁSTROJ -Pentagram
POCITY -Stabilita, Melancholie
BOHYNĚ ZEMĚ A PLODNOSTI -Démétér, Ceres, Ritea, Gaia, Rhianon
Páty živel - DUCH
Pátým živlem je duch, obvykle nazývá indickým jménem ákáša. Duch je ve všech živelech, je jejich součástí a přesahuje je.Ovládá střed kruhu, a tím udržuje ostatní živly v rovnováze. Vyvoláním bohů nebo ducha dokážeme přivolat rozmanité živly, které pak dosáhnou žádaného cíle.

Tradiční časová spojení pro čtyři živly
Vzduch Úsvit
Oheň Poledne
Voda Soumrak
Země Půlnoc
Základní aktivní vlastnost živlů
Vzduch Pohyblivost
Oheň Proměna
Voda Očista
Země Stabilita

V dávné době se věřilo, že každý živel je spojen s konkrétním časem dne. Lidé byli přesvědčeni, že v časech, které "nebyly časy" ( období mezi časy ), působila velká síla. Šlo o přirozené časové body, jako je soumrak, úsvit, půlnoc, úplněk, novoluní, sezónní změny atd. Věřili, že čas se skutečně dokáže nakrátko zastavit, že se brány otevírají a božské síly pracují, a tak se ze dvou polovin stává celek.
Rituál pentagramu
Pentagram je pěticípá hvězda symbolizující západní pohanství. Je to starý symbol s mnoha významy. Vždy bývá postaven vrcholem vzhůru. Může představovat 4 živly s pátým prvkem duchem nebo to má být člověk s roztaženými končetinami, představující mysl nad hmotou. Nebo koloběh života - zrození, zrání, dospělost, stárnutí, smrt.Používá se nejen při čarování jako důležitý symbol, ale i jako ochranné znamení přinášející sílu a poznání (nosí se jako talisman).
Tento rituál patří do Černé magie… a ti co ho tam zařadili asi vědí proč. Je to ovšem jeden z nejzákladnějších rituálů vůbec a tak jsem se rozhodla, že vás ho naučím. Co vlastně může někomu udělat vyhnání zlých myšlenek z těla a pročištění mysli? Nezneužijte ho!
Je to jednoduchý, leč mocný očišťovací rituál a dá se používat jako ochrana proti nečistému magnetismu druhých. Je to také způsob, jakým se můžete zbavit myšlenek, kterými jste posedlí a které vás znepokojují. Této své konkrétní myšlence nebo znepokojení dejte nějaký mentální obraz a podržte jej v duchu před sebou. Vyšlete ho ven ze své aury pomocí znamení pozdravu neofytů, a až bude od vás pryč, zabraňte mu v návratu znamením mlčení. Potom si tuto formu představte na východě a vykonejte MZRP. Dívejte se, jak se tato forma rozpouští vně vašeho kruhu planoucího pentagramu.
MZRP (Menší Zažehnávací Rituál Pentagramu)

MZRP lze také použít jako koncentrační cvičení. V poloze vsedě nebo vleže, si představte, jak stojíte v rouchu a držíte dýku. Vložte svoje vědomí do této astrální formy a přejděte na východ. Vciťte se do pocitu, že jste tam, že se dotýkáte zdi, že otevíráte oči, že dupete na podlaze atd. Nechť vaše astrální forma provede rituál, obejde pokoj a mentálně vibruje určitá slova. Skončete na východě a snažte se astrálně uvidět nějaké výsledky, potom ustupte zpátky, postavte se za své fyzické tělo a nechejte své astrální tělo, aby se opět vstřebalo.

MZRP by se měl provádět denně nejméně šest měsíců. Měl by se vlastně provádět denně, a to bez ohledu na stupeň zasvěcence. Rukopisy Zlatého úsvitu zastávají názor, že by se invokační forma tohoto rituálu měla provádět ráno a zažehnávací forma večer. My však máme dojem, že neofyt se potřebuje soustředit výhradně na zažehnávací aspekt rituálu, protože bude mít spíše tendenci chytat se astrálu a v tomto raném stupni práce nevědomky přitahovat všemožné elementály. Pro neofyta je daleko důležitější vědět, jak zažehnávat než invokovat. Elementály nebo nějakou podobnou energii umí přivolat každý. Mnohem těžší však může být se jich zbavit.